Ekologia

Nasza hodowla psów rasy hovawart ? Adlig Blumenau ? zlokalizowana jest na Wysoczyźnie Elbląskiej, nieopodal Parku Krajobrazowego, w województwie warmińsko-mazurskim. Mieszkamy w szczerych, bezkresnych polach, z trzech stron otoczonych gęstymi, dziewiczymi lasami, dwa kilometry za małą, uroczą pruską wioską (lokacja w XIII w.) W najbliższym otoczeniu naszego gospodarstwa żerują dziki z warchlakami, łażą łosie, pasą się jelenie i sarny, biegają lisy i zające, bobry nieustannie budują tu swoje tamy i żeremie, a wydry wyjadają ryby z gospodarskich stawów. Wiosną i w lecie za traktorem w orce kroczą białe bociany w poszukiwaniu żab i nornic, rankiem i wieczorami klangorzą szare żurawie ? co roku przylatuje ich kilkanaście par. Po niebie jeszcze szybują sokoły, myszołowy i jastrzębie, czasem trafi się bielik.

Okoliczne krowy dają mleko w klasie super, które zsiada się nazajutrz, a zsiadłe jest tak gęste, że daje się nożem kroić, kury znoszą jaja sprzedawane później po złotówce, mięso i wędliny wędzone na zimno dymem brzozowym lub bukowym, z dodatkiem jałowca, są wręcz bezcenne. My prowadzimy rolne gospodarstwo ekologiczne, od kilkudziesięciu lat nie było tu żadnych nawozów, oprysków, ani chemii. Bezchmurną nocą niebo mamy perfekcyjnie ciemne i przejrzyste, liczba i jasność gwiazd jest powalająca.

W takich właśnie okolicznościach przyrody Una Sola Leccinum wychowała się na mądrą, ciekawską, twardą i zdrową, wierną i opiekuńczą matkę 10-ciorga szczeniąt. Takie otoczenie powoli zaczynają eksplorować jej dzieci. Ale spokojnie: ta nasza dzicz nie jest absolutna ? do wsi mamy 2 kilometry, do multipleksu i McDonald?sa 15, a Solka jest wszechstronnie socjalizowana, co udowodniła w wielkich, gwarnych, pełnych szczeku halach wystawowych i co udowadnia nam i naszym gościom na co dzień.